Ali Kiba

Last updated on 2012-01-25T05:41+0300.

About this image

sign

Quotes... Extracted quotes from

Ali Kiba alisema : “Kwa sasa mke wangu yupo nyumbani kwetu kwingine Mombasa, nilimrudisha kule kwa muda wakati nilipoenda on Europe Tour, pia Amina ni msomi, kukaa tu ndani nilikuwa simtendei haki, nikaona bora arudi kazini, ” External link

tuko Thursday, September 26, 2019 4:59:00 PM EAT

Ali Kiba amesema : "Najielewa ni wapi nilikotoka, nilichofundishwa Upanga ndio kimenisaidia katika maisha yangu. Kulikuwa na somo la muziki wakati nafundishwa nilikuwa naona vitu vina chorwa tu lakini leo ndio kazi muhimu maishani mwangu, " External link

mwananchi Saturday, September 21, 2019 9:38:00 PM EAT

Ali Kiba anasema : “Vijana hawa ni kama watoto wangu, kuna muda nakaa nyumbani nawamisi na nawaita wanakuja nakaa nao, tunapiga stori na kutengeneza muziki lakini hawajahi kuingilia ‘privacy’ (faragha) yangu na mama Keyaan (mkewe) na kuna muda wanaweza wasionekane nyumbani kwa muda mrefu tu,” External link

mtanzania Saturday, September 21, 2019 10:42:00 AM EAT

Ali Kiba anasema : “Kuna mambo mengine yamefanya mpaka nijisikie vibaya, wanasema mambo ya ushirikina mara mama Keyaan anamroga mtoto wangu Sameer anaanguka. Hivi ni vitu vinavyostaajabisha na ishu ya kupigana vibao si za kweli” External link

mtanzania Saturday, September 21, 2019 10:42:00 AM EAT

Ali Kiba said : “There are people who were already celebrating the breakup, but my only advise to them is that marriage is something that comes from the Almighty,” External link

theCitizen Friday, September 20, 2019 4:36:00 PM EAT

Ali Kiba alisema : “Kwa sasa mke wangu yupo nyumbani kwetu kwingine Mombasa, nilimrudisha kule kwa muda wakati nilipoenda on Europe Tour, pia Amina ni msomi, kukaa tu ndani nilikuwa simtendei haki, nikaona bora arudi kazini, ” External link

tuko Friday, September 20, 2019 12:28:00 PM EAT

Ali Kiba amesema : "Nawashauri watu wasipende kufurahia kuvunjika kwa ndoa za wenzao kwa kuwa jambo hilo Mungu ndio analiunganisha, " External link

mwananchi Friday, September 20, 2019 9:48:00 AM EAT

Ali Kiba said : "Niko na family kama kawaida, na mtoto anaendelea vizuri namshukuru mungu (I got a family, it is normal and our son is doing fine and I thank God)," External link

tuko Saturday, September 7, 2019 5:29:00 PM EAT

Ali Kiba said : "Niko na family kama kawaida, na mtoto anaendelea vizuri namshukuru mungu (I got a family, it is normal and our son is doing fine and I thank God)," External link

tuko Saturday, September 7, 2019 1:28:00 PM EAT

Ali Kiba said : "I met my wife in Nairobi when she was a student at USIU, and we started dating," External link

thestarkenya Tuesday, July 23, 2019 7:51:00 AM EAT

Ali Kiba alisema : "Akikulinda Mungu inatosha ila wale wenye ustaa wanataka wawe na walinzi kama rais na hata wengine wamepata pesa hivi majuzi," External link

tuko Tuesday, June 11, 2019 5:51:00 PM EAT

Ali Kiba aliandika : “Asante sana dada anayemjua huyu dada amwambie nina tiketi yake ya bure na mofaya zake za kutosha tarehe 29 /12 Next Door Arena,” External link

mwananchi Tuesday, December 25, 2018 5:14:00 PM EAT

Ali Kiba aliandika : “Asante sana dada anayemjua huyu dada amwambie nina tiketi yake ya bure na mofaya zake za kutosha tarehe 29 /12 Next Door Arena,” External link

mwananchi Tuesday, December 25, 2018 5:14:00 PM EAT

Ali Kiba said : “I saw Diamond’s manager backstage. What was he doing there before my performance? It was not good to have him there. Even though guys think we don’t have beef, he wasn’t supposed to be there,” External link

standardmedia Friday, October 14, 2016 12:58:00 PM EAT

Ali Kiba said : "There was a lot of misunderstandings from the organizers, but what I do not understand is why someone had to go switch off my microphone," External link

allafrica Thursday, October 13, 2016 10:59:00 AM EAT

Ali Kiba alisema : “Thank you and goodbye (nawashukuru sana, kwaherini),” External link

mtanzania Monday, October 10, 2016 1:16:00 PM EAT

Ali Kiba said : “I love good music but I can only work with Diamond if he has something valuable and mature to offer in terms of music ,” External link

standardmedia Saturday, July 30, 2016 9:50:00 AM EAT

Ali Kiba added : “My producer Bob Junior called me while I was on an American tour to seek my permission if he could record Diamond and I agreed to it,” External link

standardmedia Saturday, July 30, 2016 9:50:00 AM EAT



Key Titles and Phrases Count Lang Last Seen
singer45.83%EN10/19/201719/10/2017
musician16.67%EN08/18/201718/08/2017
accused2.08%EN08/14/201714/08/2017
star18.75%EN12/12/201612/12/2016
songwriter4.17%EN12/09/201609/12/2016
libération tanzanian singer2.08%EN10/13/201613/10/2016
rapper2.08%EN10/10/201610/10/2016
rival4.17%EN09/10/201610/09/2016
writer4.17%EN08/12/201612/08/2016
Names Lang Count
Ali KibaEN84.87%
Ali KibaSW13.16%
Ali KibaFR1.97%


 
Show/hide duplicate news articles.
<<10<12345678910>>>10
 
Show/hide duplicate news articles.
<<10<12345678910>>>10

Tools

Load latest edition

Tuesday, October 15, 2019

12:19:00 AM EAT

Languages Collapse menu...Expand menu...

Select your languages

af
am
ar
de
en
es
fr
ha
pt
rw
sw
all
Show additional languagesHide additional languages

Interface:

Legend Collapse menu...Expand menu...


Quotes... Explore Relations


EMM Visual Explorer


Quotes... Extracted quotes about

Queen alisema ( about Ali Kiba ) : “Unajua maisha yamebadilika tulikuwa watoto, lakini mwisho wa siku kila mtu kagawanyika na majukumu yake Ali ameowa na yupo na familia yake kwa hiyo kila mtu na maisha yake,” External link

habarileo Wednesday, June 12, 2019 12:39:00 PM EAT

Wema Sepetu alisema ( about Ali Kiba ) : “Ni hivi tuelewane Kiba anaimba bwana huo wimbo wa Mbio ni kiboko, mimi namkubali sana na ni shabiki wake mkubwa siku zote hivyo kama kuna mtu kavimba anune apasuke mimi sijali kabisa,” External link

tuko Thursday, May 2, 2019 2:59:00 PM EAT

Hassan Joho said ( about Ali Kiba ) : “We are going to usher the New Year in style. I want all of you to attend Ali Kiba's concert as we cross over to 2019. You will enter for free but ensure you show your identity Card,” External link

tuko Tuesday, January 1, 2019 6:17:00 PM EAT

Omar said ( about Ali Kiba ) : “Our adversaries right now have been caught off guard. They are now going to hold rallies with [Tanzanian musician] Ali Kiba at Pirates,” External link

thestarkenya Monday, July 31, 2017 3:07:00 PM EAT

Saida Karoli said ( about Ali Kiba ) : “There are good promoters in the industry like Diamond Platnumz’s promoter and manager. Ali Kiba’s manager and promoter are equally good. There are people (managers and promoters) who I fear. Back in my days, I did so well musically but not financially. They made me fear artistes management to an extent where if I get one today, I must scrutinise him well just to know how the artistes that he manages are faring. My stage name is bigger than what I own. I was used. I was hurt since the beginning. I got very little from album sales of my music. If journalists can visit my place and see the deplorable condition I live in, Tanzanians would open their eyes,” External link

standardmedia Friday, October 7, 2016 12:42:00 PM EAT

AfricaBrief

Ali Kiba

Last updated on 2012-01-25T05:41+0300.

About this image

sign

Quotes... Extracted quotes from

Ali Kiba alisema : “Kwa sasa mke wangu yupo nyumbani kwetu kwingine Mombasa, nilimrudisha kule kwa muda wakati nilipoenda on Europe Tour, pia Amina ni msomi, kukaa tu ndani nilikuwa simtendei haki, nikaona bora arudi kazini, ” External link

tuko Thursday, September 26, 2019 4:59:00 PM EAT

Ali Kiba amesema : "Najielewa ni wapi nilikotoka, nilichofundishwa Upanga ndio kimenisaidia katika maisha yangu. Kulikuwa na somo la muziki wakati nafundishwa nilikuwa naona vitu vina chorwa tu lakini leo ndio kazi muhimu maishani mwangu, " External link

mwananchi Saturday, September 21, 2019 9:38:00 PM EAT

Ali Kiba anasema : “Vijana hawa ni kama watoto wangu, kuna muda nakaa nyumbani nawamisi na nawaita wanakuja nakaa nao, tunapiga stori na kutengeneza muziki lakini hawajahi kuingilia ‘privacy’ (faragha) yangu na mama Keyaan (mkewe) na kuna muda wanaweza wasionekane nyumbani kwa muda mrefu tu,” External link

mtanzania Saturday, September 21, 2019 10:42:00 AM EAT

Ali Kiba anasema : “Kuna mambo mengine yamefanya mpaka nijisikie vibaya, wanasema mambo ya ushirikina mara mama Keyaan anamroga mtoto wangu Sameer anaanguka. Hivi ni vitu vinavyostaajabisha na ishu ya kupigana vibao si za kweli” External link

mtanzania Saturday, September 21, 2019 10:42:00 AM EAT

Ali Kiba said : “There are people who were already celebrating the breakup, but my only advise to them is that marriage is something that comes from the Almighty,” External link

theCitizen Friday, September 20, 2019 4:36:00 PM EAT

Ali Kiba alisema : “Kwa sasa mke wangu yupo nyumbani kwetu kwingine Mombasa, nilimrudisha kule kwa muda wakati nilipoenda on Europe Tour, pia Amina ni msomi, kukaa tu ndani nilikuwa simtendei haki, nikaona bora arudi kazini, ” External link

tuko Friday, September 20, 2019 12:28:00 PM EAT

Ali Kiba amesema : "Nawashauri watu wasipende kufurahia kuvunjika kwa ndoa za wenzao kwa kuwa jambo hilo Mungu ndio analiunganisha, " External link

mwananchi Friday, September 20, 2019 9:48:00 AM EAT

Ali Kiba said : "Niko na family kama kawaida, na mtoto anaendelea vizuri namshukuru mungu (I got a family, it is normal and our son is doing fine and I thank God)," External link

tuko Saturday, September 7, 2019 5:29:00 PM EAT

Ali Kiba said : "Niko na family kama kawaida, na mtoto anaendelea vizuri namshukuru mungu (I got a family, it is normal and our son is doing fine and I thank God)," External link

tuko Saturday, September 7, 2019 1:28:00 PM EAT

Ali Kiba said : "I met my wife in Nairobi when she was a student at USIU, and we started dating," External link

thestarkenya Tuesday, July 23, 2019 7:51:00 AM EAT

Ali Kiba alisema : "Akikulinda Mungu inatosha ila wale wenye ustaa wanataka wawe na walinzi kama rais na hata wengine wamepata pesa hivi majuzi," External link

tuko Tuesday, June 11, 2019 5:51:00 PM EAT

Ali Kiba aliandika : “Asante sana dada anayemjua huyu dada amwambie nina tiketi yake ya bure na mofaya zake za kutosha tarehe 29 /12 Next Door Arena,” External link

mwananchi Tuesday, December 25, 2018 5:14:00 PM EAT

Ali Kiba aliandika : “Asante sana dada anayemjua huyu dada amwambie nina tiketi yake ya bure na mofaya zake za kutosha tarehe 29 /12 Next Door Arena,” External link

mwananchi Tuesday, December 25, 2018 5:14:00 PM EAT

Ali Kiba said : “I saw Diamond’s manager backstage. What was he doing there before my performance? It was not good to have him there. Even though guys think we don’t have beef, he wasn’t supposed to be there,” External link

standardmedia Friday, October 14, 2016 12:58:00 PM EAT

Ali Kiba said : "There was a lot of misunderstandings from the organizers, but what I do not understand is why someone had to go switch off my microphone," External link

allafrica Thursday, October 13, 2016 10:59:00 AM EAT

Ali Kiba alisema : “Thank you and goodbye (nawashukuru sana, kwaherini),” External link

mtanzania Monday, October 10, 2016 1:16:00 PM EAT

Ali Kiba said : “I love good music but I can only work with Diamond if he has something valuable and mature to offer in terms of music ,” External link

standardmedia Saturday, July 30, 2016 9:50:00 AM EAT

Ali Kiba added : “My producer Bob Junior called me while I was on an American tour to seek my permission if he could record Diamond and I agreed to it,” External link

standardmedia Saturday, July 30, 2016 9:50:00 AM EAT



Key Titles and Phrases Count Lang Last Seen
singer45.83%EN10/19/201719/10/2017
musician16.67%EN08/18/201718/08/2017
accused2.08%EN08/14/201714/08/2017
star18.75%EN12/12/201612/12/2016
songwriter4.17%EN12/09/201609/12/2016
libération tanzanian singer2.08%EN10/13/201613/10/2016
rapper2.08%EN10/10/201610/10/2016
rival4.17%EN09/10/201610/09/2016
writer4.17%EN08/12/201612/08/2016
Names Lang Count
Ali KibaEN84.87%
Ali KibaSW13.16%
Ali KibaFR1.97%


<<10<12345678910>>>10
<<10<12345678910>>>10

Tools

Load latest edition

Tuesday, October 15, 2019

12:19:00 AM EAT


Quotes... Explore Relations


EMM Visual Explorer


Quotes... Extracted quotes about

Queen alisema ( about Ali Kiba ) : “Unajua maisha yamebadilika tulikuwa watoto, lakini mwisho wa siku kila mtu kagawanyika na majukumu yake Ali ameowa na yupo na familia yake kwa hiyo kila mtu na maisha yake,” External link

habarileo Wednesday, June 12, 2019 12:39:00 PM EAT

Wema Sepetu alisema ( about Ali Kiba ) : “Ni hivi tuelewane Kiba anaimba bwana huo wimbo wa Mbio ni kiboko, mimi namkubali sana na ni shabiki wake mkubwa siku zote hivyo kama kuna mtu kavimba anune apasuke mimi sijali kabisa,” External link

tuko Thursday, May 2, 2019 2:59:00 PM EAT

Hassan Joho said ( about Ali Kiba ) : “We are going to usher the New Year in style. I want all of you to attend Ali Kiba's concert as we cross over to 2019. You will enter for free but ensure you show your identity Card,” External link

tuko Tuesday, January 1, 2019 6:17:00 PM EAT

Omar said ( about Ali Kiba ) : “Our adversaries right now have been caught off guard. They are now going to hold rallies with [Tanzanian musician] Ali Kiba at Pirates,” External link

thestarkenya Monday, July 31, 2017 3:07:00 PM EAT

Saida Karoli said ( about Ali Kiba ) : “There are good promoters in the industry like Diamond Platnumz’s promoter and manager. Ali Kiba’s manager and promoter are equally good. There are people (managers and promoters) who I fear. Back in my days, I did so well musically but not financially. They made me fear artistes management to an extent where if I get one today, I must scrutinise him well just to know how the artistes that he manages are faring. My stage name is bigger than what I own. I was used. I was hurt since the beginning. I got very little from album sales of my music. If journalists can visit my place and see the deplorable condition I live in, Tanzanians would open their eyes,” External link

standardmedia Friday, October 7, 2016 12:42:00 PM EAT